Carl Davis

Zemřel Carl Davis, přítel a dirigent Českého národního symfonického orchestru

3. srpna 2023 nás navždy opustil americký dirigent a hudební skladatel Carl Davis. S Českým národním symfonickým orchestrem spolupracoval od poloviny 90. let. Proslavil se zejména dirigováním koncertů The Beatles Night a Hollywood Night na Mezinárodním hudebním festivalu Prague Proms. Hostem měl být i na letošním ročníku festivalu, a to na závěrečném, takřka již vyprodaném večeru.

Začátkem srpna přišla z Oxfordu smutná zpráva. Manažer Peter Hall oznámil odchod legendárního skladatele a dirigenta Carla Davise: „S největším zármutkem, profesionálním i osobním, musím oznámit úmrtí mého mimořádného přítele a klienta Carla Davise. Bude mi chybět jeho humor, bláznivé kostýmy, jeho ohromující hudební znalosti a obrovská laskavost. Tolik jsem se od něj naučil a opravdu mi změnil život. Jeho vliv na hudbu 20. století byl a je obrovský.“

Rodák z Brooklynu Carl Davis zemřel 3. srpna 2023 ve věku 86 let. Spolupracoval s Londýnským filharmonickým orchestrem a Královskou liverpoolskou filharmonií. Napsal hudbu pro více než 100 televizních inscenací a proslavil se komponováním hudby pro němé filmy. K jeho nejvýznamnějším projektům patřilo Liverpoolské oratorium, které složil společně s bývalým členem skupiny The Beatles a liverpoolským rodákem Paulem McCartneym u příležitosti 150. výročí Liverpoolské filharmonie. V Česku Carl Davis vynikl zejména dirigováním koncertů The Beatles Night a Hollywood Night na Mezinárodním hudebním festivalu Prague Proms. Pro svoji otevřenost a výjimečnost se velmi brzy stal miláčkem publika.

To, jaký byl Carl Davis, potvrzují následující slova, která pronesl ředitel ČNSO Jan Hasenöhrl: „Drahý Carle, z celého srdce děkujeme za čas, který jsme spolu strávili, jak na pódiu, tak na zkouškách plných nádherného anglického humoru. Odměnou nám byly i chvíle po koncertech, kdy jsme ti viseli na rtech a poslouchali tvé příběhy. Tvé pražské publikum dalo svou lásku najevo mnohokrát, Smetanova síň pokaždé aplaudovala vestoje. Budeš nám všem chybět.“

Carl Davis měl být opět hostem letošního festivalu Prague Proms na závěrečném, téměř již vyprodaném koncertu The Beatles Night. Moc jsme se těšili. 20. září se proto před Český národní symfonický orchestr postaví dirigent Kryštof Marek a společně tak vzdáme hold člověku, který navždycky zůstane v našich srdcích.